VK0970500000G
Amphenol Anytek
Producto No:
VK0970500000G
Fabricante:
Amphenol Anytek
Descripción:
TERM BLOCK HDR 9POS 45DEG 5MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.571" (14.50mm)
Contact Tail Length 0.161" (4.10mm)
Ingress Protection -
Housing Material Thermoplastic
Header Orientation 45°
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish Tin
Number of Levels 1
Current - UL 15 A
Screw Size -
Mfr Amphenol Anytek
Plug Wire Entry -
Contact Material Copper
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Positions Per Level 9
Number of Positions 9
Torque - Screw -
Termination Style Solder
Color Green
Wire Strip Length -
Mounting Type Through Hole
Current - IEC -
Series VK
Type Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)