Hogar / SCRs / VS-111RKI120M
minImg
VS-111RKI120M
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-111RKI120M
Paquete:
TO-209AC (TO-94)
Descripción:
SCR 1.2KV 172A TO209AC
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Off State (Max) 20 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
SCR Type Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 120 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.57 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 110 A
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-209AC (TO-94)
Voltage - Off State 1.2 kV
Series -
Package / Case TO-209AC, TO-94-4, Stud
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) 172 A
Base Product Number 111RKI120
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1750A, 1830A