Hogar / Diode Arrays / VS-16CTQ100G-1PBF
minImg
VS-16CTQ100G-1PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-16CTQ100G-1PBF
Paquete:
TO-262-3
Descripción:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO262
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-262-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 280 µA @ 100 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 16 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 8A
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)