Hogar / Single Diodes / VS-16EDH06-M3/I
minImg
VS-16EDH06-M3/I
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-16EDH06-M3/I
Paquete:
TO-263AC (SMPD)
Descripción:
DIODE GEN PURP 600V 16A TO263AC
En stock : 2000
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 30 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263AC (SMPD)
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 600 V
Series -
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.15 V @ 16 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 16A