Hogar / Single Diodes / VS-20MQ040HM3/5AT
minImg
VS-20MQ040HM3/5AT
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-20MQ040HM3/5AT
Paquete:
DO-214AC (SMA)
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 38pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 40 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case DO-214AC, SMA
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 690 mV @ 2 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 2A