Hogar / Diode Arrays / VS-40CPQ050-N3
minImg
VS-40CPQ050-N3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-40CPQ050-N3
Paquete:
TO-247AC
Descripción:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO247AC
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-247AC
Current - Reverse Leakage @ Vr 1.7 mA @ 50 V
Series -
Package / Case TO-247-3
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 40 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 40A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)