Hogar / Single Diodes / VS-40HFLR100S05
minImg
VS-40HFLR100S05
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-40HFLR100S05
Paquete:
DO-203AB (DO-5)
Descripción:
DIODE GP REV 1KV 40A DO203AB
En stock : 97
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 500 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-203AB (DO-5)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1000 V
Series -
Package / Case DO-203AB, DO-5, Stud
Technology Standard, Reverse Polarity
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.95 V @ 40 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io) 40A