Hogar / Single Diodes / VS-40HFLR80S05M
minImg
VS-40HFLR80S05M
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-40HFLR80S05M
Paquete:
DO-203AB (DO-5)
Descripción:
DIODE GP REV 800V 40A DO203AB
Guía del usuario
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-203AB (DO-5)
Series -
Package / Case DO-203AB, DO-5, Stud
Technology Standard, Reverse Polarity
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 125 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 190°C
Current - Average Rectified (Io) 40A