Hogar / Diode Arrays / VS-48CTQ060-N3
minImg
VS-48CTQ060-N3
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-48CTQ060-N3
Paquete:
TO-220-3
Descripción:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220AB
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 mA @ 60 V
Series -
Package / Case TO-220-3
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 830 mV @ 40 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)