Hogar / SCRs / VS-ST1200C20K1P
minImg
VS-ST1200C20K1P
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-ST1200C20K1P
Paquete:
A-24 (K-Puk)
Descripción:
SCR 2KV 3080A A24
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Off State (Max) 100 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 600 mA
SCR Type Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.73 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 1650 A
Mounting Type Clamp On
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package A-24 (K-Puk)
Voltage - Off State 2 kV
Series -
Package / Case TO-200AC, K-PUK, A-24
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) 3080 A
Base Product Number ST1200
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25700A, 26900A