Hogar / SCRs - Modules / VS-VSKH142/14PBF
minImg
VS-VSKH142/14PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-VSKH142/14PBF
Descripción:
MODULE DIODE 140A INT-A-PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 140 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.4 kV
Series -
Package / Case INT-A-PAK (3 + 4)
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Bulk
Structure Series Connection - SCR/Diode
Current - On State (It (RMS)) (Max) 310 A
Base Product Number VSKH142
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4500A, 4712A