Hogar / SCRs - Modules / VS-VSKL300-08PBF
minImg
VS-VSKL300-08PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-VSKL300-08PBF
Descripción:
MODULE THYRISTOR 300A INT-A-PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 600 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 300 A
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case INT-A-Pak
Structure Series Connection - SCR/Diode
Current - On State (It (RMS)) (Max) 116 A
Base Product Number VSKL300
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 6500A, 6900A