Hogar / SCRs - Modules / VS-VSKT162/16PBF
minImg
VS-VSKT162/16PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-VSKT162/16PBF
Descripción:
MODULE THYRISTOR 160A INT-A-PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 160 A
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Series -
Package / Case INT-A-Pak
Structure Series Connection - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) 355 A
Base Product Number VSKT162
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4870A, 5100A