Hogar / SCRs - Modules / VS-VSKT250-08PBF
minImg
VS-VSKT250-08PBF
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VS-VSKT250-08PBF
Descripción:
MODULE DIODE SCR 250A MAGN-A-PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 130°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 250 A
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case MAGN-A-PAK
Structure Series Connection - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) 555 A
Base Product Number VSKT250
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8500A, 8900A