Hogar / Diode Arrays / VSKCL240-25S30
minImg
VSKCL240-25S30
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VSKCL240-25S30
Paquete:
MAGN-A-PAK®
Descripción:
DIODE MODULE 2.5KV 240A MAGNAPAK
Guía del usuario
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 3 µs
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package MAGN-A-PAK®
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 mA @ 2500 V
Series -
Package / Case 3-MAGN-A-PAK™
Technology Standard
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.75 V @ 800 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 2500 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 240A