VSKL250-14D20
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VSKL250-14D20
Descripción:
SCR 1400-2000V 250A MAGN-A-PAK
Guía del usuario
Operating Temperature -
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 250 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.4 kV
Series -
Package / Case 3-MAGN-A-PAK™
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Bulk
Structure Series Connection - SCR/Diode
Current - On State (It (RMS)) (Max) 555 A
Base Product Number VSKL250
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8500A, 8900A