VSKLF200-12HJ
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VSKLF200-12HJ
Descripción:
SCR DBL HISCR 1200V 200A MAGNPAK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 600 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 200 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.2 kV
Package Bulk
Structure Series Connection - SCR/Diode
Current - On State (It (RMS)) (Max) 444 A
Base Product Number VSKLF200
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 7600A, 8000A