VSKTF200-08HK
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
VSKTF200-08HK
Descripción:
SCR DBL 2SCR 800V 200A MAGNAPAK
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 600 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 200 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 800 V
Package Bulk
Structure Series Connection - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) 444 A
Base Product Number VSKTF200
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 7600A, 8000A