WMF1P56K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
WMF1P56K-F
Descripción:
CAP FILM 0.56UF 10% 100VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.484" Dia x 1.248" L (12.30mm x 31.70mm)
Product Status Active
Ratings -
Series WMF
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 65V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.56 µF