WNS40H100CGQ
WeEn Semiconductors
Producto No:
WNS40H100CGQ
Paquete:
TO-262
Descripción:
SCHOTTKY POWER DIODE
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-262
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V
Series -
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Technology Schottky
Diode Configuration -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 710 mV @ 20 A
Mfr WeEn Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)