Hogar / Single Diodes / WNSC2D151200W6Q
minImg
WNSC2D151200W6Q
WeEn Semiconductors
Producto No:
WNSC2D151200W6Q
Paquete:
TO-247-2
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
WNSC2D151200W/TO247-2L/STANDARD
Guía del usuario
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Capacitance @ Vr, F 700pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-247-2
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 1200 V
Series -
Package / Case TO-247-2
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 15 A
Mfr WeEn Semiconductors
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction 175°C
Current - Average Rectified (Io) 15A