WP76761CSEC/J2-70MA
Kingbright
Producto No:
WP76761CSEC/J2-70MA
Fabricante:
Kingbright
Paquete:
4-DIP
Descripción:
7.6X7.6MM RED LED
Guía del usuario
Wavelength - Dominant 625nm
Configuration -
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 30°
Color Red
Current - Test 70mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 7.60mm L x 7.60mm W
Millicandela Rating 30000mcd
Product Status Active
Height (Max) 7.19mm
Supplier Device Package 4-DIP
Lens Style Round with Domed Top
Series -
Package / Case 4-DIP (0.200", 5.08mm)
Mfr Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.4V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 640nm
Package Bulk
Lens Size 3.00mm Dia