Hogar / Microcontrollers / XE164FM72F80LRABKXUMA1
minImg
XE164FM72F80LRABKXUMA1
Infineon Technologies
Producto No:
XE164FM72F80LRABKXUMA1
Paquete:
PG-LQFP-100-8
Descripción:
IC MCU 16BIT 576KB FLASH 100LQFP
Core Processor C166SV2
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 50K x 8
Number of I/O 76
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Program Memory Size 576KB (576K x 8)
Data Converters A/D 16x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V