XF2M10151L
Omron Electronics Inc-EMC Div
Producto No:
XF2M10151L
Descripción:
CONN FPC 10POS 0.5MM R/A
Guía del usuario
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Solder Plating
Height Above Board 0.083" (2.10mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Contact Material Copper Alloy
Features -
Cable End Type Tapered
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Number of Positions 10
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series XF2M
Locking Feature Rotary Lock, Backlock
Pitch 0.020" (0.50mm)