YB15SKW01-28-BB
NKK Switches
Producto No:
YB15SKW01-28-BB
Fabricante:
NKK Switches
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color Incandescent, White
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 28 VAC
Series YB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 125 V