YB16CKG01-5D24-JD
NKK Switches
Producto No:
YB16CKG01-5D24-JD
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 28 V