Hogar / Pushbutton Switches / YB16CKG03-2CF12-JB
minImg
YB16CKG03-2CF12-JB
NKK Switches
Producto No:
YB16CKG03-2CF12-JB
Fabricante:
NKK Switches
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Green/Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style PC Pin
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 28 V