YB16KKW01-12-CB
NKK Switches
Producto No:
YB16KKW01-12-CB
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC
Series YB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V