YB16SKG01-5D-JD
NKK Switches
Producto No:
YB16SKG01-5D-JD
Fabricante:
NKK Switches
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 2 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 28 V