Hogar / Pushbutton Switches / YB26CKG01-2CF12-JB
minImg
YB26CKG01-2CF12-JB
NKK Switches
Producto No:
YB26CKG01-2CF12-JB
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Green/Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 28 V