ZF5S-40-01-T-WT
Samtec Inc.
Producto No:
ZF5S-40-01-T-WT
Fabricante:
Samtec Inc.
Descripción:
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
En stock : 709
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Actuator Color Black
Mating Cycles -
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1.8A per Contact
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.083" (2.10mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Straight
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 40
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series ZF5S
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)