Hogar / Fuses / 0239.300MXEP
minImg
0239.300MXEP
Littelfuse Inc.
Producto No:
0239.300MXEP
Descripción:
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.615
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 2.3 Ohms
Color -
Approval Agency CE, CSA, KC, UL
Current Rating (Amps) 300 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
Product Status Active
Series 239
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V