Hogar / Fuses / 0255.500NRT1
minImg
0255.500NRT1
Littelfuse Inc.
Producto No:
0255.500NRT1
Fabricante:
Littelfuse Inc.
Descripción:
FUSE BRD MT 500MA 125VAC/VDC AXL
Guía del usuario
Operating Temperature -
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 500 mA
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A AC, 300A DC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.280" L (2.41mm x 7.11mm)
Product Status Obsolete
Series PICO® 255
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 125 V