Hogar / Fuses / 0362.375H
minImg
0362.375H
Littelfuse Inc.
Producto No:
0362.375H
Fabricante:
Littelfuse Inc.
Descripción:
FUSE GLASS 375MA 250VAC 8AG
Guía del usuario
Operating Temperature -
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 375 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.000" L (6.35mm x 25.40mm)
Product Status Active
Series 362
Package / Case 8AG, 1/4" x 1"
Voltage Rating - AC 250 V