10065490-012LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
10065490-012LF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
Guía del usuario
Insulation Height 0.177" (4.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features Board Guide, Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 12
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Minitek® 2.00mm
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)