10077239-140LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
10077239-140LF
Descripción:
BERGSTIK II DR PF EON
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Series BERGSTIK® II
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.190" (4.83mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.608" (15.44mm)