106TXK350M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
106TXK350M
Descripción:
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 220 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 33.16Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series TXK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 495 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 10 µF