1201M2S6V3GE2
C&K
Producto No:
1201M2S6V3GE2
Fabricante:
C&K
Descripción:
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Guía del usuario
Switch Travel 2.16mm
Operating Temperature -30°C ~ 65°C
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard
Current Rating (Amps) 6A (AC/DC)
Contact Finish Gold
Circuit DPDT
Actuator Length 11.96mm
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life -
Product Status Active
Series 1000
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-On
Contact Timing Not Specified
Operating Force -
Voltage Rating - AC 120 V