140B00102
Vishay Spectrol
Producto No:
140B00102
Fabricante:
Vishay Spectrol
Descripción:
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
En stock : 19
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.1248" (3.17mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Slotted
Tolerance ±5%
Built in Switch None
Actuator Length 0.700" (17.78mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Product Status Active
Rotation 330°
Series 140
Power (Watts) 2W
Mfr Vishay Spectrol
Resistive Material Wirewound
Resistance (Ohms) 1k
Size - Body Round - 0.500" Dia (12.70mm)