156CKR050M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
156CKR050M
Descripción:
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 78 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 11.052Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series CKR
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 179.4 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 15 µF