157B202MX
Vishay Spectrol
Producto No:
157B202MX
Fabricante:
Vishay Spectrol
Descripción:
POT 2K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Guía del usuario
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm)
Termination Style Solder Turret
Actuator Type Round
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±600ppm/°C
Product Status Active
Rotation Continuous
Series 157
Power (Watts) 1W
Mfr Vishay Spectrol
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 2k
Size - Body Round - 0.875" Dia (22.23mm)