157LMB400M2CD
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
157LMB400M2CD
Descripción:
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 850 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.76311Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series LMB
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.2495 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 150 µF