159LBA035M2DF
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
159LBA035M2DF
Descripción:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.07 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 44.21mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LBA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 6.338 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 15000 µF