1.5KE300CH
Taiwan Semiconductor Corporation
Producto No:
1.5KE300CH
Paquete:
DO-201
Descripción:
1500W, 300V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Guía del usuario
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.6A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 270V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 430V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 243V