1.5SMC120CH
Taiwan Semiconductor Corporation
Producto No:
1.5SMC120CH
Paquete:
DO-214AB (SMC)
Descripción:
1500W, 120V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Guía del usuario
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.1A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 108V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 173V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 97.2V