160LEX15MEFC8X11.5
Rubycon
Producto No:
160LEX15MEFC8X11.5
Fabricante:
Rubycon
Descripción:
CAP ALUM 15UF 20% 160V RADIAL
En stock : 1855
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 92 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LEX
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 174 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 15 µF