160NH00M
Eaton - Bussmann Electrical Division
Producto No:
160NH00M
Descripción:
FUSE SQUARE 160A 500VAC/250VDC
Guía del usuario
Operating Temperature -
Applications Electrical, Industrial
Response Time -
Approval Agency VDE
Current Rating (Amps) 160A
Fuse Type Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA AC, 50kA DC
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.126" L x 1.181" W x 1.969" H (54.00mm x 30.00mm x 50.00mm)
Product Status Obsolete
Series -
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC