161CMQ045
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
161CMQ045
Paquete:
TO-249AA
Descripción:
DIODE MODULE 45V 160A TO249AA
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-249AA
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 45 V
Series -
Package / Case TO-249AA
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 160 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 160A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C