16MS56.8MEFC4X5
Rubycon
Producto No:
16MS56.8MEFC4X5
Descripción:
CAP ALUM 6.8UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MS5
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 19.5 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 6.8 µF