16WXA10000MEFC18X25
Rubycon
Producto No:
16WXA10000MEFC18X25
Fabricante:
Rubycon
Descripción:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series WXA
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 10000 µF